Любе захворювання вагітної, неправильне харчування, перевтома, паління, вживання алкоголю, вживання деяких медикаментозних засобів, шкідливості на виробництві можуть негативно впливати на вагітність та розвиток плоду.

Найчастіше зустрічаються токсикоз вагітних та невиношуванність вагітності. Токсикоз вагітних ( гестоз ) – патологічний стан, який є наслідком розвитку плідного яйця. В першій половині вагітності може проявлятися поганим самопочуттям, пригніченістю, слинотечею, нудотою, блювотою; у другій половині – у другій половині – набряками, наявністю білку в сечі, підвищеним артеріальним тиском, болем голови, порушенням зору, судомами, втратою свідомості. Токсикоз першої половини вагітності називають раннім, а другої – пізнім.

Токсикоз вагітних може спричиняти передчасному перериванню вагітності, порушеню розвитку плоду і його загибелі. Порушення розвитку плоду обумовлює мертвонародженість, смертність дітей на першому тижні життя, а також захворюваність їх в перші роки життя. При багатоплідній вагітності Токсикоз вагітних зустрічається дещо частіше.

Невиношування вагітності – самовільне передчасне ( до 37 –го тижня ) переривання вагітності. Втрата вагітності до 22 тижнів – це викидень, якщо пізніше – передчасні пологи. Першою ознакою самовільного викидня і передчасних пологів є біль внизу живота і виділення статевих шляхів.

До відносно нечастих, важких ускладнень вагітності належать передчасне відшарування плаценти ( відокремлення її від стінки матки ) і пухирний занесок. При відшаруванні нормально розташованої плаценти ( вище внутрішнього маткового зіву, або виходу з матки ) виникає біль у животі, кров’янисті виділення із статевих шляхів. Відшарування при низькій плацентації супроводжується матковою кровотечею,часом, значною.

Пухирний занесок являє собою своєрідну пухлину матки, яка розвивається з тканин плаценти і виглядає як скупчення мілких міхурців. Ця пухлина проявляється матковими кровотечами, які виникають на 2-ому місяці вагітності і періодично повторюються інколи пухлина проростає в стінку матки і метастазує в інші органи ( злоякісна форма ). Часто при пухирному занеску спостерігаються самовільний викидень,токсикоз вагітних.

Найчастіші прояви ускладнень вагітності.

Блювота, ознака раннього токсикозу вагітних, виникає в перші тижні вагітності і продовжується до 14-15 тижня. Вона повторюється декілька разів на день – натще, після їжі. Вагітна скаржиться на постійну нудоту, слабкість, сонливість, роздратованість.

При важкому ранньому токсикозі вагітних – надмірна блювота (до 20 раз і більше на добу), внаслідок чого іде обезводнення, знижується маса тіла і порушення функції життєво важливих органів.

Набряки – перший симптом пізнього токсикозу вагітних – що виникає частіше в останній третині вагітності і локалізуються переважно на стопах, гомілках і нижній частині живота. До появи видимих набряків відмічаються скриті,що проявляється симптомом персня, тісним взуттям.

Біль голови, що з’являється несподівано в другій половині вагітності (частіше в останньому триместрі ) на фоні проявів нефропатії (набряки). Підвищеного артеріального тиску, наявності білка в сечі ), свідчать про різке підвищення артеріального тиску, порушення мозкового кровообігу і збільшення внутрішньочерепного тиску, що свідчить про більш важку стадію пізнього токсикозу вагітних – пре еклампсію. Вона може швидко може перейти в еклампсію – сама небезпечна для жінки та плода стадію пізнього токсикозу вагітних, при якому внаслідок різко вираженого порушення мозкового кровообігу з’являються судоми і втрата свідомості.
Біль внизу живота спостерігається при самовільному передчасному перериванні вагітності, передчасного відшарування плаценти, а також при позаматковій вагітності.

Маткові кровотечі може бути пов’язано з самовільному передчасному перериванні вагітності (викидень, передчасні пологи, позаматковою вагітніст), пухирним заносом, передчасним відшаруванням плаценти
Враховуючи, що дані симптоми часто є проявами ускладнень вагітності, при яких можуть розвиватися небезпечні для життя вагітної та плоду стани, що потребують негайного звернення до лікаря.

Лікар ЗПСЛ Оксана НАЙКО