Подагра – хвороба дуже давня. В часи Гіппократа її називали “хворобою королів” і аристократів. Сьогодні на подагру страждають 4-6% населення, і вона вражає переважно людей старшого віку.

Чому виникає подагра

Подагра виникає, коли в організмі відбувається порушення обміну білка. Раніше подагру називали “хворобою королів”, оскільки тільки багатим людям було доступним вживання в їжу великої кількості м’яса, натурального вина – продуктів, що викликають захворювання. Зараз м’ясні вироби по кишені для різних соціальних верств населення.
Також не можна говорити, що подагра – хвороба винятково літніх людей. Нерідкі випадки, коли вона вражає людей навіть 30 років. У групі ризику перебувають м’ясоїди, любителі пива, люди, які страждають ожирінням. Подагра нерідко розвивається у хворих, які вживають сечогінні препарати.
Симптоми хвороби
Подагру з якимось іншим захворюванням переплутати важко. Зазвичай хвороба починається з гострого нападу. Раптово виникає запалення одного або декількох суглобів. У більшості випадків за першого нападу уражається фаланговий суглоб великого пальця стопи, іноді – колінний, гомілковостопний або інші суглоби. Виникає гострий біль, який дуже важко терпіти (до речі, слово “подагра” з грецької мови перекладається як “нога в капкані”). Найчастіше напад починається вночі. Біль, який швидко прогресує, супроводжується почервонінням суглоба, набряком, що вражає всю стопу. Нерідко підвищується температура тіла, з’являється озноб. Будь-які рухи викликають біль. Гострий напад подагри триває від 3 до 7 днів. Після цього людина почувається добре, але потім напади періодично повторюються. Таким чином, виникає хронічний подагричний артрит.
“Виникнення нападів здебільшого пов’язане з порушенням режиму харчування. Наприклад, напад виникає під час свят, коли, буває, люди з’їдають до 500 г м’яса за один раз, а деякі ще й пивом запивають”,

Як лікувати подагру

Під час нападів подагри застосовуються знеболювальні та протизапальні препарати (аспірин, диклофенак, ібупрофен), а також більш цілеспрямований препарат – кофіціл (але він має протипоказання, тому його потрібно застосовувати тільки за призначенням лікаря). Для більш тривалого лікування, з метою попередження розвитку нападу, застосовується алопуринол. Але і ці ліки повинен призначити лікар. Велике значення має харчування. Якщо пацієнт дотримується дієти, то напади подагри можуть не виникати роками. Але, головне, не можна займатися самолікуванням! За перших ознак подагри потрібно відразу звертатися до ревматолога. Народних методів лікування подагри багато, але вони малоефективні. Вважаю, що за сучасних медикаментозних методів лікування – доступних і ефективних, вдаватися і до народних методів (зокрема до застосування трав’яних зборів, гомеопатичних засобів), це лише втрата часу та подовження страждань хворого”.
Якщо не лікувати подагру і не дотримуватися дієти, виключивши зі свого харчування шкідливі продукти, подагра стає дуже небезпечним захворюванням – через 3-4 роки після першого нападу може початися руйнування нирок, причому незворотне.

Профілактика захворювання

Щоб після першого нападу захворювання не розвивалося далі, потрібно дотримуватися дієти. Із раціону харчування слід виключити білкову їжу – м’ясні продукти, деякі морепродукти (креветки, мідії), сою, сочевицю, горох, боби. Також необхідно дотримуватися питного режиму – на день випивати до 1,5-2 л рідини, вона буде виводити з організму сечову кислоту. З напоїв можна вживати фруктові, овочеві соки, неміцний чай, молоко, лужну мінеральну воду (“Лужанська”, “Боржомі”, “Поляна Квасова” – до одного літра на день). Склянку соку або неміцного чаю рекомендується випивати перед сном. Слід обмежити вживання кухонної солі (до 5-6 г – разом з тією, що міститься в продуктах). Протипоказані за подагри алкогольні напої, оскільки алкоголь перешкоджає виведенню сечової кислоти з організму, а, наприклад, пиво містить велику кількість білку, що також може спровокувати напад хвороби.”Для профілактики хвороби потрібно раз на тиждень влаштовувати розвантажувальний день, протягом якого не вживати ні м’ясних, ні рибних продуктів. Слід обмежити вживання м’яса (до 150 г м’ясного продукту на день), алкогольних напоїв, забороняється поєднувати м’ясо з будь-яким алкоголем. Також корисно їсти цитрусові фрукти (хоча б один апельсин на день), уникати значних фізичних навантажень”.

Лікар – терапевт КНП “Старосинявський ЦПМСД” Щерань В.Я.