Чимало людей зараз страждають від захмарно високої температури, які принесло з собою літо.
Група ризику в сильну спеку влітку — це в першу чергу люди похилого віку старше 75 років, до цієї групи належать і хворі з хронічними захворюваннями серцево-судинної та дихальної системи, а також маленькі діти і люди, що працюють на відкритому повітрі.
Тепловий удар – наслідок перегріву організму. При спеці організм не в змозі підтримувати нормальну температуру тіла, неможливість адекватної терморегуляції призводить до серйозних порушень. Тепловий удар може викликати важкі наслідки для людей, що страждають серцево-судинними захворюваннями, аж до зупинки серця.
Ознаки теплового удару:
Почервоніння шкіри тіла;
Задишка;
Слабкість;
Нудота, блювота;
Запаморочення, потемніння в очах, зорові галюцинації (мигтіння перед очима, відчуття руху сторонніх предметів, повзання мурашок перед очима);
Частий і слабкий пульс;
Шкіра стає більш гарячою і сухий;
М’язові спазми і біль;
Прискорене дихання;
У важких випадках – галюцинації, судоми, мимовільні сечовипускання і дефекація, втрата свідомості;
Порушення або повна відсутність сну.
Допомога при тепловому ударі
При перших ознаках теплового удару слід викликати лікаря. До його приїзду завдання – забезпечити охолодження організму.
Якщо потерпілий відчуває нудоту, слабкість – йому слід прийняти горизонтальне положення, лежачи на спині в прохолодному місці. Однак при блювоті необхідно позиціонувати хворого таким чином, щоб уникнути захлинання блювотної масою.
Прикладіть на лоб і під потилицю холодні компреси. У водійських аптечці можна скористатися охолоджуючим (гіпотермічному) пакетом.
Забезпечте приплив свіжого повітря.
По можливості обливайте тіло прохолодною (18-20° C) водою, можна навіть прийняти прохолодну ванну.
Якщо свідомість замутнено, то слід вдихати пари нашатирного спирту.
Профілактика теплового і сонячного удару
Треба не допускати перегрівання, втрати води і солей організмом, улітку обов’язково носити головний убір, переважно білого кольору; користуватися парасолькою. У спекотну погоду слід збільшити в добовому раціоні кількість води і солі. Добре тамують спрагу квас, морс і особливо зелений гарячий чай. У спекотні дні не рекомендується їсти жирну висококалорійну їжу. Перевагу треба віддавати продуктам, багатим вуглеводами і білками.

Сімейний лікар