Небезпечний лептоспіроз Лептоспіроз – це небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Перебігає з гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, геморагічним синдромом (крововиливи на тілі).

В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. Необхідно відмітити, що Старосинявський район є епідемічним по лептоспірозу, тобто є природні резервуари лептоспірозу.

Резервуаром лептоспір у природі є багато видів диких і домашніх тварин, в яких інфекція може перебігати латентно, або у формі хвороби різної тяжкості. Це найчастіше гризуни з ряду мишоподібних.

Велике поширення лептоспір відзначають серед свійських ссавців (велика та дрібна рогата худоба, свині, собаки. тощо) і промислових (лисиці, вовки, дикий кабан, тощо) тварин. Найбільше епідеміологічне значення мають ті, які виділяють лептоспір у довкілля із сечею протягом тривалого часу, в першу чергу, гризуни і травоїдні.

Лептоспіроз належить до природно-осередкових зоонозних інфекцій.

 

Шляхи зараження інфекцією

В організм людини збудник потрапляє з водою, їжею, рідше – при прямому контакті з інфікованою твариною. Заразитися лептоспірозом можна:

  • під час сільськогосподарських робіт;
  • при купанні, вмиванні та заковтуванні води – як прісної, так і морської;
  • при вживанні продуктів, на які потрапила сеча тварин;
  • при контакті з хворими-бактеріоносіями;
  • при укусі інфікованою твариною.

У людини, яка перехворіла лептоспірозом, формується стійкий, але не специфічний імунітет. Це означає, що високою є ймовірність повторного зараження, проте вже лептоспірами іншого підвиду з іншою антигенною структурою.

Небезпечний лептоспіроз
Сприйнятливість висока, частіше хворіють чоловіки – підлітки і дорослі. Необхідно особливу увагу приділяти людям, які працюють в несприятливих санітарних умовах – це паводок, контакт зі стічними водами та особи, які працюють на заболочених луках, в овочесховищах. Таким особам необхідно одягати спецодяг, який захищає від потрапляння забрудненої води, грунту на шкірні покриви.

На етапі клінічної діагностики потрібно враховувати епідеміологічні дані (контакт з підозрілою на забруднення лептоспірами водою, перебування у місцях поширення гризунів, професійний фактор тощо).

Симптоми лептоспірозу у хворої людини, ускладнення та прогноз захворювання

У розвитку клінічної картини лептоспірозу виділяють чотири періоди:

  • інкубаційний (прихований), тривалість якого варіює від декількох днів до одного місяця;
  • початковий, триває не більше тижня;
  • період розпалу хвороби тривалістю в середному два тижні;
  • період реконвалесценції (одужання).

Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, ураження печінки, менінгіт) і навіть смерті.

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно.

Профілактика лептоспірозу

Небезпечний лептоспіроз
Для того, щоб не захворіти лептоспірозом, слід звернути увагу на небезпеку купання у непроточних водоймах з пошкодженням шкірних покривів, так як лептоспіра в таких випадках активно проникає в шкірні покриви людини.

Не використовувати воду відкритих водойм для пиття і господарських потреб. Не вживати немиті овочі та фрукти, які довго зберігалися в місцях, де є гризуни, особливо сірий пацюк та хатня миша, так як вони передають найбільш патогенну лептоспіру (Leptospirae Icterohaemorrhagiae). Не вживати молоко від хворих на лептоспіроз тварин. Особливо необхідно витримувати дані рекомандації людям зі зниженою кислотністю шлунковокишкового тракту та дрібними пошкодженнями ротоглотки, проводити активну боротьбу з гризунами в житлових приміщеннях, зерносховищах. В разі виникнення вищевказаних клінічних проявів необхідно терміново звернутись до лікаря.

Важливий момент у лікуванні та профілактиці лептоспірозу – це обов’язкова госпіталізація, що пояснюється високим ризиком розвитку ускладнень та рецидивів хвороби, а також необхідністю динамічного клініко-лабораторного обстеження хворого.

При дотриманні вказаних рекомендацій можна уникнути захворювання.

Сімейний лікар