Захворювання – інфекційне, збудником якого є спірохети Боррелі. Хвороба Лайма своєю назвою завдячує містечку Лайм у США, де вперше почали вивчатися в 1975 році після спалаху цього захворювання у дітей.
Переносники борелій – кліщі роду Ixodes , мешкають переважно у високій траві та кущах. Природні хазяї борелій у природі – тварини, птахи. У природних вогнищах циркуляція збудника проявляється таким чином: кліщі – дикі тварини, птахи – кліщі. Часто до епідеміологічного ланцюжка залучаються домашні тварини.
В більшості випадків, укуси кліщів – безпечні. Але іноді можуть заражати людину серйозними хворобами, які важко діагностувати. В останні роки бореліоз все частіше фіксується в Україні.

Імовірність укусу кліща і таким чином зараження хворобою Лайма найвища в осіб, які проводять багато часу на відкритому повітрі ( особливо у лісах, зонах лісопарку ). Більшість випадків хвороби Лайма відмічають з травня по листопад – період найвищої активності іксодових кліщів. Лише 30% хворих можуть пригадати епізод укусу кліща.

Передача інфекції здійснюється при укусі кліща, а також при попаданні випорожнень кліща на шкіру, з наступним її втиранні при розчісуваннях. У разі розриву кліща, при неправильному його видаленні, збудник може потрапити в рану. Укуси кліща можливі також у межах міста, при знятті кліща з тварин . Можливе зараження при вживанні сирого козиного та коров’ячого молока інфікованих тварин.
Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів, в середньому – 14.

Хвороба має три стадії розвитку.

Рання локалізована: типове ураження шкіри у вигляді ізольованої мігруючої ерітеми у місці укусу ( найчастіше пахвова, пахвинна та підколінна ділянка ). У близько 30% випадків ерітема не розвивається, що значно ускладнює діагностику та своєчасне лікування.

На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона почервоніння розширюється, а центр – блідне. У деяких випадках мігруюча ерітема може являти суцільне однорідне червоне тло. Як правило мігруюча ерітема – безболісний та не сверблячий елемент. Загальний стан хворого погіршується рідко. Без лікування мігруюча ерітема зберігається близько2-3 тижнів. У 1/3 осіб захворювання самостійно завершується на цьому етапі, а у 2/3 переходить у наступний – у ранню дисеміновану стадію.

Характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серця, розвивається на 3-10 тижні хвороби . слабкі симптоми ураження мозкових оболонок, можуть з’явитися рано, коли ще зберігається ерітема, , а виражена неврологічна симптоматика частіше спостерігається через декілька тижнів від початку хвороби. Це може бути серозний менінгіт, що супроводжується гострим болем різної інтенсивності, нудотою, блювотою, світлобоязню болем очних яблук, ригідністю потиличних м’язів. Кістково-м’язеві ( мігруючі артралгії, міальгії ), серцево-судинні прояви, а також ураженням очей ( кон’юктивіт, кератит, ірит ). У ранній дисемінованій стадії хворі відзначають появу лихоманки та нездужання.

Пізня або хронічна хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження, характеризуються неврологічними та ревматологічними проявами з переважним ураженням однієї системи ( кістково-м’язова – у вигляді артриту , частіше колінного суглобу; нервової – нейроберліозу; шкіри – хронічного акродерматозу на задніх поверхнях рук, колін та ліктів.
Рання діагностика основується на клініко-епідеміологічних данних. При наявності у хворого типової кільцевої ерітеми, діагноз реєструють при відсутності лабораторного підтвердження і даних про укус кліща.
Лікування хвороби Лайма проводиться в інфекційній лікарні, де перш за все проводиться терапія на знищення боре лій. Без лікування хвороба прогресує.

Профілактика:

  •  Прикривати шкіру одягом. Штани заправляйте в шкарпетки.
  •  Збризніть одяг засобами, що відлякує комах.
  •  Одягайте одяг світлий однотонний, кліщів легше буде помітити.
  •  Одягніть кепку, панамку, косинку.
  •  Намагайтеся ходити стежками.де це можливо.
  •  Кожні 2 години прогулянки оглядайте дітей, себе, тварин, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.
  •  Місця для пивалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів.
  •  Перевірте речі, які зняли зняли з себе та принесли з прогулянки ( підстилки,сумки тощо).

Оксана Володимирівна Найко, сімейний лікар Старосинявської АЗП/СМ