19 травня проводяться щорічні заходи, присвячені Міжнародному Дню боротьби з гепатитом. Мета цих заходів – підвищення обізнаності громадськості про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С.

Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час. Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку легень.

Найчастіше зустрічаються три типи – гепатит А, В і С. І саме гепатити B і С – два основних типи, що є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Заразним є тільки вірусний гепатит. Вид та різновиди вірусу залежить спосіб потрапляння його в організм.

Що таке гепатит А?

Гепатит А, який дехто більше знає як “хвороба Боткіна” або жовтяниця – гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки, яка потрапляє в організм людини шляхом споживання їжі або води, забрудненої інфікованими випорожненнями.

Причина захворювання

Підчепити гепатит А можна через немиті руки, погано оброблену їжу, спільний посуд та інше.

Інфікування також можливо шляхом близького контакту з хворим. Зазвичай, у дітей не помітні симптоми, але вони можуть заразити інших.

В групі ризику – діти і люди з високим ризиком інфікування гепатитом, яким ще не зроблено щеплення.

Симптоми

У більшості випадків захворювання протікає практично безсимптомно, особливо у дітей і молодих людей.

Час між інфікуванням і появою симптомів становить від 2 до 6 тижнів. Якщо симптоми з’являються, вони зберігаються протягом 1-4 тижнів.

Спостерігаються такі симптоми гепатиту А:

– гарячка (перші 3 дні хвороби);

– слабкість;

– зниження апетиту;

– жовтяниця (жовтіє шкіра і навіть очі, темніє сеча, кал знебарвлюється);

– блювота;

– біль в животі;

– гостра печінкова недостатність (рідко).

Профілактика і лікування

Найефективнішим способом попередження гепатиту А є вакцинація, яка захищає людину від інфікування протягом усього життя. Також важливо ретельно мити руки і правильно готувати їжу.

Перехворівши один раз на гепатит А, людина набуває імунітет проти інфекції на все життя.

Особливого лікування не існує, рекомендується режим спокою і вживання ліків від нудоти або діареї, якщо є така потреба.

Що таке гепатит В? 

Гепатит B – інфекційне захворювання, яке викликає вірус гепатиту B, який призводить до запалення печінки. Гепатит B буває гострим (самообмеження) або хронічним (довготривалим).

Способи зараження:

– через поранення, укуси комах і тварин;

– через слину інфікованої людини, сечу;

– через контакт із зараженою кров’ю, з пошкодженою шкірою або слизовими оболонками (спільні прилади, забруднені кров’ю: бритви для гоління, зубні щітки, рушники, носові хустки, мочалки тощо);

– від матері до дитини в утробі через плаценту, під час пологів і через грудне молоко;

– незахищений статевий контакт (при гетеросексуальних і гомосексуальних відносинах);

– через медичні та немедичні парентеральні втручання: переливання крові, внутрішньовенне вживання препаратів, під час проколювання вух, татуювання, гоління, манікюру та інших косметичних процедур.

Симптоми

Гепатит починає проявлятися поступово. Початковий період може затягуватися до 1 місяця і більше.

Хворі на гепатит В мають такі симптоми:

– головний біль;

– порушення сну;

– запори;

– нудота і блювота;

– загальна слабкість;

– свербіж і пігментація шкіри (рідко);

– жовтяниця;

– болю в суглобах;

– тупий біль в районі печінки;

– зниження апетиту, відраза до їжі;

– підвищується температура тіла (при важкому перебігу хвороби).

Профілактика і лікування

На відміну від гепатиту A, гепатит B не передається через воду, їжу або контакт з тілесними рідинами. Тому для попередження захворювання слід уникати:

– незахищених сексуальних контактів;

– переливань крові;

– повторного використання шприців та інших інструментів.

Для запобігання хвороби розроблені різні вакцини на основі білків суперкапсиду (поверхневого антигену).

Що таке гепатит С?

Гепатит C – інфекційне захворювання, яке викликає вірус гепатиту C і вражає як печінка, так і інші внутрішні органи і тканини (зокрема, кістковий мозок, щитовидну залозу та ін).

Гепатит С підрозділяють на наступні види: інфекційний гепатит, токсичний гепатит, променевої гепатит і аутоімунний гепатит.

Способи зараження

Інфекційний гепатит можна підчепити через орально-фекальний шлях абопарентерально, або ж отримати вірус як ускладнення інфекційного або бактеріального захворювання (наприклад, ускладнення сифілісу чи лептоспірозу).

Токсичний гепатит виникає як ускладнення при отруєннях хімічними речовинами, лікарськими препаратами та алкоголем.

Променевої гепатит з’являється при впливі на організм радіоактивними речовинами (наприклад, при тривалих лікувальних курсах променевої терапії).

Аутоімунний гепатит – це результат аутоімунної патології.

Симптоми

Основна небезпека цього вірусу в тому, що гепатит С довгий час протікає безсимптомно або майже безсимптомно -; інкубаційний період може становити від 20 до 140 днів, але в основному це близько 50 днів.

Серед симптомів:

– болю в суглобах;

– жовтяниця;

– біль у правому підребер’ї;

– різке схуднення, відсутність апетиту, нудота;

– запори або проноси;

– загальна слабкість і сильна стомлюваність;

– асцит (збільшення в обсязі живота);

– свербіж і поява на шкірі судинних зірочок.

Гостра форма гепатиту С часто на перших стадіях свого розвитку проявляється всіма ознаками грипу або іншої респіраторної інфекції.

Хронічний гепатит на першій і другій стадіях фактично ніяк не проявляється, а згодом призводить до цирозу печінки або розвитку пухлини.

Профілактика і лікування

В профілактику гепатиту входить наступне:

– дотримання всіх норм особистої гігієни і санітарії побуту;

– правильний режим харчування;

– здоровий спосіб життя (відмова від алкоголю, куріння, смаженої і жирної їжі, відмова від вживання немитих продуктів, повноцінний сон, відсутність стресів);

– при появі захворювання у кого-то з родичів або друзів потрібно обмежити перебування з ним в одній кімнаті і максимально знизити контакт.

Пам’ятайте, що гепатит С і B – вірусні захворювання. Вони не лікуються непротівовірусними препаратами, різними настоянками або маслом розторопші. Тільки противірусні препарати допоможуть вилікувати і забути про цю хворобу назавжди. При своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися. Кожному варто хоча б раз на рік проводити скринінг – здійснювати ультразвукове дослідження черевної порожнини і перевіряти рівень печінкових ферментів в крові, в разі змін при УЗД і підвищенні печінкових проб звернутися до лікаря. Саме лікар повинен встановити точний діагноз і призначити ефективне лікування.

Сімейний лікар