Кашлюк – це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією Bordetella pertussis. Кашлюк легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят.
Контагіозність (імовірність зараження при контакті з хворим) є дуже високою — становить до 90 %.
Коклюш традиційно вважають дитячою хворобою (близько половини усіх випадків припадає на дітей до 2 років). У медичній практиці практично не існує таких випадків, коли цим заражались дорослі. Хоча після першого захворювання на коклюш імунітет зазвичай є слабким, повторна інфекція (в разі її виникнення) має переважно більш слабкий перебіг, і нерідко при цьому коклюш навіть не діагностують. Також від хвороби немає вродженого, обумовленого материнськими антитілами, імунітету.
Захворювання має класичні симптоми, проте останнім часом трапляються і стерті форму коклюшу, це стосується переважно вакцинованих осіб. Перебіг захворювання має стадійний характер. Симптоматика коклюшу нагадує бронхіт з важким нападоподібним, тривалим кашлем, який виникає переважно в нічний період. Частота нападів кашлю залежить від важкості захворювання і може складати від 15 до 50 епізодів за добу. При важкій формі, напад кашлю зазвичай закінчуватися блюванням. Перебіг захворювання триває від 5 до 12 тижнів, проте може затягуватись на довший період.
 Чим небезпечний кашлюк?  Кашлюк небезпечний своїми ускладненнями, які найбільш часто з’являються у немовлят та не вакцинованих дітей. Можуть мати наступні прояви:

 

• виникнення пневмонії, коли приєднується вторинна бактеріальна інфекція; ателектазів; пневмотораксу;
• з боку нервової системи: виникнення судом, набряку мозку, внутрішньочерепних крововиливів, гіпоксичної енцефалопатії, вогнищевих та генералізованих судом;
• грижі, нетримання сечі, випадіння прямої кишки, субконюктивальні крововиливи.

Найважливішими у лікуванні хворих на кашлюк є правильно організовані режими, нагляд за хворим та призначення фахівцем антибактеріальних препаратів.
При перших симптомах, негайно звертайтеся до лікаря.

   

Профілактика

 Чим небезпечний кашлюк?

Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АКаДП містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.
В КНП «Старосинявський ЦПМСД» на даний момент вакцина є у достатній кількості для дітей.
Бережіть себе та здоров’я своїх дітей.

 Лікар-педіатр Старосинявської АЗП/СМ Нікітіна А.М.