Аденовірусна інфекція — група інфекційних захворювань людини, збудником яких є групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) та характеризується ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, кон’юнктив, лімфоїдної тканини. Класична назва аденовірусної інфекції — «ринофарінгокон’юнктивальна лихоманка»: температура з нежиттю, закладеним носом, болем в горлі й «закисанням» очей.

Ризик заразитися аденовірусною інфекцією є у кожної людини, але діти хворіють частіше за дорослих. Більшість дітей хоча б один раз до 10 років переносять це захворювання.

Аденовірусні інфекції зазвичай викликають незначні симптоми і проходять самі по собі через кілька днів. Однак вони можуть протікати більш важко — у дітей, людей зі зниженим імунітетом. Серед симптомів — висока температура, кашель, біль у горлі, діарея і почервоніння очей. Має місце лихоманка при помірно виражених симптомах інтоксикації.

Як розпізнати аденовірусну інфекцію?

Симптоми проявляються після інкубаційного періоду, що становить 2-14 днів після зараження. Як різновид ГРВІ має дуже схожі симптоми:

· Температура тіла від 37,5 до 38, яка досить швидко знижується в більшості випадків

· Слабкість, біль у голові

· Першіння в горлі

· Закладеність носа та виділення

· Кашель, спочатку сухий зі зміною на вологий

· Може з’явитись гнійний наліт на мигдалинах

· Порушення апетиту

· Збільшення шийних лімфовузлів

Можна виділити наступні відмінності аденовірусної інфекції, для її розпізнання:

Майже завжди вона супроводжується кон’юктивітом, одного або й обох очей

Активні неприємні симптоми виражені 1-2 дні, що відрізняється від грипу (до 7 днів)

Лихоманка проявляється специфічно, оскільки температура різко піднімається до 38, але зазвичай також дуже швидко спадає.

Аденовірус може проявитись не лише після контакту з хворою особою. Спровокувати захворювання може, наприклад вживання холодних напоїв чи морозива, за рахунок аденовірусу, що хронічно знаходиться в лімфоїдній тканині.

Лікування аденовірусної інфекції повинне проходити під спостереженням лікаря. У разі легкої форми хвороби, допускається домашній постільний режим, а в разі важкої форми тільки стаціонар. Також рекомендується спеціальна вітамінізована дієта, призначаються препарати інтерферону, в разі необхідності жарознижувальні препарати, закапування носа і очей, відхаркувальні засоби,фізіотерапія (УВЧ, УФО), полівітаміни. Антибіотики призначаються лише наявності таких ускладнень як пневмонія, отит, синусит.

З метою профілактики захворювання необхідно заздалегідь ізолювати хворого від інших членів сім’ї, проводити постійні провітрювання кімнати, вологе прибирання і кип’ятіння посуду, білизни та одягу хворого. Медикаментозні препарати при хворобі призначає тільки лікар. Також при аденовірусах необхідно підвищувати і зміцнювати імунітет дитини. Для профілактики вірусних інфекцій потрібно проводити процедури загартовування дитини.

Сімейний лікар КНП «Старосинявський ЦПМСД» Т.Т. Чернявська