Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (WORLD POLIO DAY), заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International з метою привернути увагу світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт та завершення більш як 30-річної боротьби за викорінення цього небезпечного захворювання на всій планеті.

Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання вірусного походження, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту та уражає центральну нервову систему, викликаючи паралічі та закінчується у важких випадках смертю.
Віруси, які викликають захворювання добре переносять замороження та висушування, але гинуть під дією температури 60-70°С протягом 30 хвилин, а при 90-100° – одразу. До 3-4 місяців вірус може зберігатися у молоці, воді, маслі, гине під дією хлоровмісних дезінфікуючих засобів.
Для даного захворювання характерна сезонність у літньо-осінні місяці. Ситуація у світі з поліомієліту залишається складною, зареєстровано понад 660 випадків захворювання в таких країнах, як Таджикистан, Туркменістан, Росія, Конго.

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу є фекально-оральним. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може переноситися мухами. Слід пам’ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.
Інкубаційний період в середньому триває 7-21 день. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років, але зараження може відбутися і серед осіб які досягли зрілого віку і не отримували в дитинстві щеплення проти поліомієліту.

Проявляється хвороба по-різному.

У понад 90% інфікованих осіб інфекція протікає безсимптомно, у 4-8% захворювання перебігає в легкій формі без рухових порушень. Легка форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1 – 1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з наступним стійким випадінням рухових функцій, розвитком паралічів і парезів. Захворювання має препаралітичний період, паралітичний, відновний та період залишкових змін.

Важка форма поліомієліту протікає з паралічем м’язів, деформацією кінцівок і смертельно небезпечними проблемами з диханням.

Як довго є заразним хворий на поліомієліт?

З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, препаралітичному періоді, з випорожненнями – більш тривалий час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.

При яких ознаках захворювання у дитини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою?

 • підвищення температури тіла, підвищена пітливість;
 • головний біль;
 • біль у горлі;
 • нежить, кашель;
 • диспепсичні розлади – блювота і проноси, біль у животі;
 • біль в кінцівках;
 • неможливість дитини стати на ніжки;
 • дуже показові симптоми – малорухливість, млявість, підвищення чутливості шкіри, біль в суглобах.

Саме в цьому періоді необхідно вчасно звернутися до лікаря і вимагати повного обстеження для виключення захворювання на поліомієліт.

Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту:

 • гострий початок захворювання із загальною слабкістю, пітливістю;
 • підвищення температури тіла;
 • головний біль;
 • біль у горлі;
 • нежить;
 • диспепсичні розлади – блювота і проноси;
 • розвиток паралічів виникає протягом від декількох годин до 1-5 днів;
 • парези і паралічі мають асиметричне (“мозаїчне”) розташування;
 • знижений тонус м’язів, але чутливість шкіри збережена;
 • уражуються м’язи ніг, рук, тулуба;
 • зміна ходи;
 • швидкий розвиток атрофії м’язів.

Що сприяє розвитку паралітичних форм поліомієліту?

 • відсутність або неповний курс вакцинації проти поліомієліту;
 • вагітність;
 • інтенсивні фізичні навантаження;
 • внутрішньом’язеве введення лікарських препаратів;
 • травми;
 • оперативні втручання, особливо видалення мигдалин та аденоїдів;
 • тісний, тривалий контакт з хворим.

Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?

24 жовтня - Всесвітній день боротьби з поліомієлітомОбов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень. При загрозі виникнення спалаху поліомієліту всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, провести термінову вакцинацію поліомієлітною вакциною.
Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

В Україні є достатньо якісних і ефективних вакцин, закуплених за кошти державного бюджету.

Дитині уникати місць великого скупчення людей.

Уникати контакту з особами, що відвідували або перебували в країнах ендемічних по поліомієліту.
Навчити дітей мити руки з милом.
Провітрювати приміщення декілька разів на день.
Проводити вологе прибирання оселі.
Пити тільки кип’ячену воду, добре вимиті овочі та фрукти, бажано з милом.
На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, в разі необхідності).

Як запобігти розповсюдженню поліомієліту в дитячих установах?

Під час загрози спалаху поліомієліту в загальноосвітні навчальні, оздоровчі та санаторно-курортні заклади нові діти не приймаються.
Припиняється відвідування дитячої установи сторонніми особами.

Проводиться вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день.
Приміщення, в яких знаходяться діти повинні бути добре вентильованими, їх необхідно провітрювати декілька разів на день.
Діти повинні дотримуватись правил особистої гігієни (часте миття рук з милом протягом дня).

Виключається переведення дітей із групи в групу.

Діти повинні щоденно оглядатися медичним працівником і при появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно госпіталізувати до інфекційного відділення.

Що робити батькам, якщо дитина захворіла на поліомієліт?

При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря.

Хворого необхідно госпіталізувати в дитячу інфекційну лікарню або дитяче інфекційне відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.
У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.

Пам’ятайте! Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання.

За матеріалами ХОЦГЗ Педіатр Старосинявської АЗП/СМ Стаднік Є.В.
https://sunyva.pmsd.org.ua/category/porady-simejnogo-likarya/